Porady

Jak wyprać tapicerkę materiałową?

PRANIE TAPICERKI MATERIAŁOWEJ

Materiałowa tapicerka w samochodzie to element bardzo narażony na powstawanie różnego rodzaju zabrudzeń, których ciężko się pozbyć. Rozlane napoje, wtarte kawałki jedzenia, czy plamy powstałe od mokrych ubrań, to najczęstsze powody nieestetycznych śladów na tapicerce.

Na rynku jest wiele środków przeznaczonych do szybkiego usuwania plam z tapicerki. Jeżeli jednak chcemy cieszyć się naprawdę czystym wnętrzem naszego samochodu, to musimy skierować swoje kroki do sklepu z profesjonalnymi kosmetykami samochodowymi. Będziemy mieli wówczas pewność, że zakupiony produkt jest bezpieczny dla materiału a przede wszystkim skuteczny.

Przed przystąpieniem do prania tapicerki, należy dokładnie odkurzyć samochód.

Środki które są nam potrzebne do prania to:

- preparat typu pre-spray

- preparat do płukania ekstrakcyjnego

UŻYCIE PRE-SPRAY

Pierwszym etapem będzie dokładne zroszenie materiału, który chcemy wyczyścić. Używamy w tym celu opryskiwacza z rozrobionym roztworem typu pre-spray. W zależności od produktu jaki nabyliśmy, należy sporządzić roztwór z ciepłą wodą zgodnie z instrukcją umieszczoną przez producenta. Jeżeli mamy do czynienia z mocnymi zabrudzeniami, możemy użyć gorącej wody, aby łatwiej rozpuścić brud.
Pranie

Po odczekaniu kilku minut, przystępujemy do dokładnego szczotkowania powierzchni uprzednio zroszonej preparatem pre-spray. Należy jednak pamiętać, aby zawsze używać szczoteczki z miękkim włosiem, by nie uszkodzić powierzchni.

Pranie2

PŁUKANIE EKSTRAKCYJNE

Po dokładnym szczotkowaniu, przystępujemy do płukania ekstrakcyjnego powierzchni za pomocą odkurzacza piorącego. Sporządzamy ekstrakcję zgodnie z instrukcją dołączoną do zakupionego produktu. Następnie pierzemy powierzchnię dopóki odciągana z niej ciecz nie uzyska czystej barwy. Na koniec staramy się osuszyć materiał odciągając roztwór maksymalnie jak to tylko możliwe.
Pranie3

Odkurzacza ekstrakcyjnego używaj przy czyszczeniu foteli, podłogi oraz bagażnika.

W trudno dostępnych miejscach oraz w miejscach delikatnych i podatnych na odklejenie w przypadku przemoczenia, takich jak na przykład podsufitka oraz boczki drzwiowe, należy użyć metody bonetowania. Produkty do bonetowania zamykają brud w mikrokapsułkach, łatwych do usunięcia za pomocą mokrej mikrofibry. Wystarczy nanieść na wilgotną mikrofibrę rozcieńczony produkt i starannie przetrzeć miejsca które chcemy oczyścić. W dokładnie taki sam sposób możemy  poradzić sobie z brudem w trudno dostępnych miejscach jak np. boki foteli (jeżeli nie demontujemy siedzeń).
Pranie4
Po tak starannym procesie prania tapicerki, będziemy mogli się cieszyć czystym i pachnącym wnętrzem naszego pojazdu.

Polecane przez MOTOGO produkty:

-pre-spray: Chemspec Enz-All 2,7kg, lub ADBL Pre-spray Pro 1L
-Ekstrakcja: Chemspec Formula 90 2,7kg, lub ADBL Textile Rinse 1L
-środek do bonnetowania: ADBL Bonnet 1L, lub Maxifi Soap Free 500g
-mikrofibra: Mikrofibra Mr Rag
-szczotka z miękkim włosiem: Furniture Clinic szczoteczka


Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi poradami dostępnymi na stronie MOTOGO.