Porady

Co to jest IPA?

Czym jest IPA?
IPA, to nic innego, jak Alkohol Izopropylowy. Jest to środek bardzo często stosowany w detailingu samochodowym, do usuwania pozostałości po pastach polerskich i odtłuszczania lakieru, natomiast częściej możemy odnaleźć jego zastosowanie w przemyśle elektronicznym. Występuje on w postaci bezbarwnego płynu o bardzo intensywnym zapachu. IPA jest środkiem wysoce łatwopalnym!
IPA

Zmywanie pasty z lakieru za pomocą IPA - Po polerowaniu lakieru, zazwyczaj ściera się pozostałości po paście polerskiej. Pomimo, iż powierzchnia lakieru może wydawać się czysta, to pozostaje na nim bardzo cienka warstwa oleistych cząsteczek z pasty polerskiej, które mogą wypełniać drobne niedoskonałości po polerowaniu. IPA świetnie radzi sobie z usuwaniem wszelkich olejków oraz pozostałości po paście polerskiej. Dzięki niej, pozbędziemy się resztek pasty polerskiej i zobaczymy faktyczny stan powierzchni lakieru. W ten sposób będziemy mogli ocenić w jakim stanie jest element polerowany.  IPA może również służyć do ostatecznego odtłuszczania lakieru, przed nałożeniem powłoki ochronnej.

Rozcieńczanie z wodą - Mimo, iż IPA bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie, to nadmiar wody może spowodować zmniejszenie efektu jaki chcemy osiągnąć na powierzchni. Woda jest dodawana do IPA, aby jej użycie było bardziej ekonomiczne i by wolniej odparowywała, lecz nie należy dolewać jej zbyt wiele.

Inne zastosowania IPA

- Mycie szyb - Mimo iż IPA może być użyta do mycia szyb, nie będzie ona spełniała swej roli tak dobrze jak prawdziwy płyn do mycia szyb. Płyny do czyszczenia szyb zazwyczaj zawierają w swoim składzie IPA, jednak posiadają również kilka dodatkowych komponentów, aby poprawić ich wydajność i zdolność do usuwania brudu.

- Docieranie niewidzialnych wycieraczek -  IPA może być użyta do docierania produktów typu niewidzialna wycieraczka. Zasada ta nie tyczy się wszystkich produktów, lecz tych dla których producenci wskazują właśnie na alkohol izopropylowy.

- Użycie jako rozpuszczalnik do niektórych produktów,

- Bezpieczna do czyszczenia urządzeń elektronicznych,

- Można stosować jako odmrażacz do szyb,

- Świetnie czyści płyn hamulcowy,

- Może służyć do usuwania wosków/powłok z plastików itp.

Skutki uboczne zastosowania alkoholu izopropylowego

Mimo iż IPA działa bardzo dobrze i jest powszechnie stosowana jako produkt do odtłuszczania, to nie jest ona idealna. Może pozostawiać drobne ślady i niedoskonałości. Należy je wówczas dotrzeć suchą szmatką i powierzchnia lakieru będzie czysta i odtłuszczona.

Na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie, sprawdź zawartość alkoholu w produkcie. Istnieją na rynku produkty o podobnych nazwach, a w swoim składzie zawierają jedynie śladowe ilości alkoholu. Drugi parametr to czystość produktu. Sugerujemy zakup produktów których zawartość alkoholu oraz czystość są bliskie 100%.

Polecane produkty przez MOTOGO:

-IPA: Cleanser IPA 1L do odtłuszczania i inspekcji lakieru

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi poradami dostępnymi na stronie MOTOGO.