Porady

Przygotowanie karoserii do zabezpieczenia lakieru

Dzisiejsza porada będzie związana z poprawnym przygotowaniem karoserii samochodu do aplikacji zabezpieczenia w postaci wosku, powłoki itp. Warstwa ochronna zaaplikowana na źle oczyszczony lakier nie będzie spełniała swoich podstawowych zadań: trwałości, ochrony i efektu.

Dlatego należy wykonać szereg etapów, które postaramy się jak najdokładniej opisać w dzisiejszym poradniku.

 

Produkty, których potrzebujemy

Produkt do usuwania smoły.
Produkt typu Tar Remover doskonale radzący sobie z usunięciem asfaltu, kleju, smaru, oraz żywicy.
Produkty dostępne w sklepie MOTOGO.

glinki

Produkt do usuwania zanieczyszczeń metalicznych
Preparat przeznaczony do usuwania drobnych cząstek metalu.
Produkty dostępne w sklepie MOTOGO.

glinki

Glinka
Pomaga w pozbyciu się chropowatego nalotu na karoserii. Lakier po glinkowaniu staje się bardzo gładki.
Produkty dostępne w sklepie MOTOGO.

glinki

IPA
Pozwala na prawidłowe odtłuszczenie lakieru.
Produkty dostępne w sklepie MOTOGO.

ipa

Mikrofibra
Ułatwia wycieranie produktu z karoserii.
Produkty dostępne w sklepie MOTOGO.

mikrofibry

 

Jeśli już zaopatrzymy się w potrzebne produkty, oraz umyjemy poprawnie samochód, możemy zacząć przygotowywać karoserię pod zabezpieczenie. Będziemy przechodzić przez 4 bardzo ważne etapy. Pamiętajmy, aby każdy z nich wykonywać dokładnie z poniższą instrukcją. 

glinki

 

 1. Usuwanie smoły.
  Do tego etapu przystępujemy po dokładnym wysuszeniu samochodu. Trudne do usunięcia zabrudzenia, takie jak smoła, znajdują się na prawie całej karoserii. Szczególną uwagę należy zwrócić na dolne partie samochodu. Usuwanie smoły rozpoczynamy od oprysku zabrudzonych elementów produktem typu Tar and Glue Remover, który zmiękcza oraz pozwala w łatwy sposób usunąć trudne zabrudzenia. Po zaobserwowaniu, że produkt zaczyna działać (czyli czarne kropki asfaltu zaczynają się rozpuszczać i spływać) pilnujemy aby produkt działał jak najdłużej, ale nie możemy doprowadzić do jego wyschnięcia.

  UWAGA: Nigdy nie wykonujemy tego zabiegu na słońcu i rozgrzanej karoserii. Może to spowodować uszkodzenie lakieru.

  Jeżeli zabrudzeń jest dużo, możemy doaplikować ponownie w/w produkt. Po wykonanym procesie, spłukujemy pojazd i ponownie go myjemy. W przypadku, gdy zabrudzenia są na tyle ciężkie, że nie schodzą metodą bezdotykową, w momencie gdy produkt już chwile działa na lakierze, możemy nasączyć delikatną mikrofibrę środkiem do usuwania zanieczyszczeń, i prostymi oraz delikatnymi ruchami pomagamy produktowi działać.

  glinki

  glinki

  glinki

  glinki

 2. Usunięcie zanieczyszczeń metalicznych.
  Do tego zadania możemy użyć np. produktu Tenzi Prix. Proces usuwania zanieczyszczeń metalicznych jest dokładnie taki sam jak w przypadku usuwania smoły. Spryskujemy karoserię produktem i czekamy aż zacznie działać. Nie dopuszczamy do wyschnięcia produktu na karoserii. Zanieczyszczenia metaliczne zostaną całkowicie usunięte w momencie nie występowania efektu ‘krwawienia’ na karoserii jak i felgach. Ponownie myjemy cały samochód.

  glinki

  glinki

  glinki

 3. Glinkowanie.
  Dokładny opis procesu został przedstawiony w naszym ostatnim poradniku –Glinkowanie. . Pamiętajmy o dokładnym umyciu oraz wysuszeniu samochodu po zakończeniu tego etapu. Do dokładnego osuszenia między innymi szczelin, czy grilla zaleca się użycie kompresora.

  glinki

  glinki

  glinki

  glinki

 4. Oczyszczanie lakieru Cleaner’em.
  Po procesie usunięcia asfaltu, zanieczyszczeń metalicznych oraz glinkowania, jesteśmy gotowi, aby usunąć resztę zabrudzeń, z którymi powyższe czynności nie dały rady. Często też może nam się wydawać, że lakier jest przygotowany należycie, ponieważ zanieczyszczenia które pozostają na lakierze są niewidoczne, a co więcej niewyczuwalne pod palcami.

  Cleaner ma za zadanie oczyścić powierzchnię z wosków, konserwacji, past polerskich, soków z drzew, ptasich odchodów. Cleanery w zależności od zawartych składników mogą mieć właściwości lekko ścierne jak i wypełniające. Dzięki właściwościom ściernym, jesteśmy w stanie usunąć delikatne zarysowania, hologramy, utlenienie lakieru itp. Jednym słowem cleaner poprawia wygląd lakieru. Cleanera używamy ręcznie za pomocą aplikatora gąbkowego, lub mechanicznie za pomocą maszyny (najlepiej Dual Action). Staramy się go maksymalnie wypracować, a nadmiar produktu przecieramy delikatną mikrofibrą.

  UWAGA: niektóre cleanery dobrze współpracują z woskami – wiązanie wtedy jest lepsze i trwalsze. Z drugiej strony są też woski, które najlepsze właściwości mają wtedy, kiedy są zaaplikowane na jałowy lakier. W tym celu po wykonanym procesie oczyszczania lakieru cleanerem, przechodzimy do odtłuszczenia lakieru

  glinki

  glinki

 5. Odtłuszczenie karoserii.
  Odtłuszczenie karoserii można wykonać wieloma produktami, które mają na celu usunięcie tłustych pozostałości po konserwacjach, woskach, pastach polerskich itp. Najbardziej popularnym i najtańszym rozwiązaniem jest IPA (alkohol izopropylowy). Spryskujemy jeden z elementów karoserii IPA (może być rozcieńczenie 1:1 z wodą), następnie wycieramy spryskaną powierzchnię ściereczką z mikrofibry.

  glinki

 

Jeśli wykonamy wszystkie wyżej wymienione etapy, możemy przejść do aplikacji wosku lub innej powłoki ochronnej na karoserię.

Warto zapamiętać, że:

 1. Jeśli mamy więcej czasu i potrafimy przeprowadzić korektę lakieru – warto to zrobić – wówczas uzyskamy jeszcze lepszy efekt po nałożeniu wosku.
 2. Użycie cleanera przed zaaplikowaniem wosku pozwoli na idealne przygotowanie powierzchni.
 3. Ściereczki z mikrofibry należy wymieniać po każdym ukończonym etapie.

Kolejne porady już niebawem na stronie MOTOGO.

 Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi poradami dostępnymi na stronie MOTOGO.

Jeśli po przeczytaniu artykułu masz jakiekolwiek wątpliwości - jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Polecane produkty

Brazers Purple Soft glinka 100g Mac Prickbort usuwanie smoły 1L Fireball Ultimate Iron Burn Extra 1L IPA Alkohol Izopropylowy 1L Mikrofibra 40x40cm 4 kolory super jakość!