Porady

Usuwanie żywicy z powierzchni lakieru

Na lakierze, substancje takie jak żywica, smoła, lotna rdza czy odkurz  lakierniczy nie zostają usunięte podczas zwykłego mycia. Aby utrzymać lakier w dobrej kondycji należy na bieżąco usuwać wszelkie zanieczyszczenia. Poniżej znajdziesz informacje na temat bezpiecznego usuwania żywicy z samochodu.

Kiedy zalecamy usunąć ślady żywicy z powierzchni lakieru?
•    w momencie gdy widzimy plamy z żywicy na powierzchni samochodu,
•    jeżeli powierzchnia nie jest idealnie gładka, a środki do usuwania smoły oraz zanieczyszczeń metalicznych, nie radzą sobie z tym zanieczyszczeniem, jest duże prawdopodobieństwo że jest to żywica.

Pierwszym etapem będzie dokładne umycie samochodu, proces ten został już opisany w naszych poradach:
Jak poprawnie umyć samochód >>>
Szczególnie narażone na obecność żywicy są poziome elementy naszego pojazdu, często żywica nie jest widoczna gołym okiem dlatego po umyciu samochodu upewnijmy się czy maska, dach, klapa bagażnika, przednia oraz tylna szyba są naturalnie gładkie.

żywica

Na rynku auto detailingu znajdziemy dużą ilość środków przeznaczonych do usuwania żywicy, większość z nich ma charakterystyczną woń rozpuszczalników. My użyjemy produktu Polytop Baumharzentferner

polytop

Dedykowany preparat nanosimy na plamy żywicy za pomocą atomizera. Jeżeli używany preparat takowego nie posiada, należy namoczyć ściereczkę z mikrofibry małą ilością środka, a następnie nanieść na zabrudzone miejsca. Alternatywą dla mikrofibry może być wacik kosmetyczny.

Żywica

Po nałożeniu środka należy odczekać kilka minut aby plamy żywicy zostały wstępnie rozpuszczone. Jeżeli ślad jest duży, możemy po chwili ponownie nałożyć preparat aby przyspieszyć rozpuszczanie.
Kiedy żywica znacznie zmięknie, nanosimy niewielką ilość preparatu na mikrofibrę lub wacik kosmetyczny, a następnie delikatnym ruchem usuwamy zanieczyszczenie.

żywica
żywica

Po usunięciu plamy należy ponownie umyć element. Ma to na celu usunięcie pozostałości rozpuszczalnika.

żywica

Uwaga:
Nigdy nie stosuj do usuwania żywicy szorstkich oraz ściernych materiałów jak np. zmywak kuchenny. Mogą one uszkodzić lakier.
Żywica która będzie bardzo długo na powierzchni samochodu, narażona na wysokie temperatury i zmienne warunki atmosferyczne, może w poważny sposób uszkodzić lakier.

Produkty polecane przez MOTOGO:
-preparat do usuwania żywicy: Polytop Baumharzentferner 1L
-mikrofibra: Mr Rag Mikrofibra

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi poradami dostępnymi na stronie MOTOGO.