Porady

Kosmetyki samochodowe, które powinny znaleźć się w Twoim garażu

Kosmetyki samochodowe, które powinny znaleźć się w Twoim garażu.

Chyba nikt z nas nie lubi, gdy w otoczeniu pojawia się brud, a wokół unoszą się tumany kurzu. Tyczy się to też wnętrza samochodu. Auto jest wizytówką kierowcy, a czyste i zadbane ponadto sprzyja komfortowej podróży. Zachowanie ładu w samochodzie jest też ważne ze względów bezpieczeństwa. Jak odpowiednio dbać o swoje auto?

Piękna pogoda sprzyja porządkom, również tym samochodowym. Warto, więc zorganizować trochę czasu, aby doprowadzić auto do idealnego stanu. Teoretycznie, wszystkim może się zająć specjalistyczne studio, ale wielu kierowców lubi mieć swój samochód pod własną kontrolą, a wiosenne motoryzacyjne porządki są świetnym sposobem na relaks.

Dobry i odpowiedzialny właściciel samochodu zawsze ma zestaw kosmetyków samochodowych, które trzyma w garażu. Dzięki temu może dokonać gruntownego czyszczenia, przeprowadzić detaling i lekkie poprawki wizualne.

Detailing


Co powinno znaleźć się w zestawie do pielęgnacji auta?

Co powinno znajdować się, więc w naszym zestawie? Z pewnością Polytop Glass Klar – to nieoceniony płyn do czyszczenia szyb. Najlepiej wozić go ze sobą – niektóre zabrudzenia na szybach nie da się usunąć płynem do spryskiwaczy. Płyn nie ma zapachu, oraz nie podrażnia skóry, co sprawia, że mogą go stosować alergicy. Produkt nie pozostawia smug i bardzo szybko wysycha. Można nim myć szyby zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz auta. Co ważne – nie był testowany na zwierzętach.
    
Do ogólnego umycia całego auta przyda się Fireball Emerald Shampoo. Ten skoncentrowany szampon tworzy gęstą i aktywną pianę, nadającą nowego połysku. Szampon jest przyjazny dla środowiska i użytkowników, a jednocześnie nie niszczy czyszczonej powierzchni. Dzięki niemu nie trzeba używać też dodatkowych, mocnych detergentów.
Fireball Emerald

Skuteczny dressing to klucz do sukcesu

Do bardziej skomplikowanych zabrudzeń warto zastosować MAC Prickbort i ADBL Vampire Liquid. MAC to nieoceniony produkt, przy śladach olejów, smarów, asfaltu, klejów, czy innych podobnych i klejących się substancji. Środek jest naturalny, a jego skład nie zagrozi lakierowi samochodu. Ważne jest też to, że nie powoduje i nie zostawia brzydkich i ciężko zmywalnych tłustych śladów. Produkt przyda się szczególnie przy czyszczeniu komory silnika.

ADBL Vampire Liquid pomoże przy doczyszczaniu dolnej, ale równie ważnej części samochodu – felg, tarcz i klocków hamulcowych. Brzydki nalot z rdzy można zaobserwować nawet na najbardziej aktywnym samochodzie. Dzięki Vampire Liquid zjawisko to przejdzie do historii. Spray doskonale się rozpyla, nie tworzy śladów po spływaniu, a wysycha na tyle wolno, że można go spokojnie rozprowadzić po całej czyszczonej powierzchni. Jest bezpieczny również dla lakieru, więc możemy go stosować na całe nadwozie. Jest polecany do czyszczenia felg aluminiowych, które dzięki niemu odzyskają blask nowości.Dolne partie samochodu to też piękne i błyszczące opony. Fireball Tire Gloss na dressing opon to środek bardzo wydajny, który doskonale kryje oponę, nadając jej blask i czarny, głęboki kolor. Sprawia, że gumowa powierzchnia otrzymuje wysoki połysk. Płyn ma też bardzo przyjemny zapach, co umila pracę przy nakładaniu go na najważniejszą część w samochodzie.
Fireball Tire Gloss

Jak sprawić, żeby samochód odzyskał blask?

W kwestii dressingu nie można pominąć prac przy plastikowym wnętrzu samochodu. Kto z nas nie widział wyblakłych i brzydkich wykończeń? Koniec z tym! Czas na Polytop Kunstoffpflege. Produkt sprawia, że wszystkie wykończenia nabierają pięknego półmatowego efektu, a plastiki są odporne na zakurzenia dzięki antystatycznym parametrom. Ważny jest też zapach, który świetnie współgra z samochodem, nie drażniąc nosa.
      
Po takim dressingu warto zabrać się za przyciemnienie auta z wierzchu. Tym zajmie się Fireball Easy Coat. Preparat sprawia, że zewnętrzny wygląd naszego samochodu nabierze głębokiego charakteru. Można go stosować np. do przyciemniania lakieru, czy opon. Działa na plastikach i elementach lakierowanych. Fireball Easy Coat tworzy nano-powłokę, chroniącą powierzchnię i pozwalającą na odzyskanie oryginalnych barw. Jednocześnie odpycha zabrudzenia i wodę.
 
Posiadacze skórzanej tapicerki również powinni mieć coś ekstra w swoim zestawie. Szczególnie warty polecenia jest Ottimo Car Leather Care Kit, czyli kompleksowy zestaw do czyszczenia i pielęgnacji tapicerki skórzanej. Zestaw zawiera OTTIMO Car Leather Cleaner – preparat do czyszczenia tapicerki, który usuwa nawet głębokie zabrudzenia, nie niszcząc skórzanej powłoki oraz OTTIMO Leather Protector, służący do zabezpieczenia i ochrony powierzchni wyczyszczonych wcześniej powierzchni. W zestawie znajdują się dodatkowo dwie ściereczki tekstylne, gąbka, szczoteczka, bawełniana szmatka i aplikator piany.
   ottimo

Polerowanie, które daje wielką satysfakcję

Wielu zapewne słyszało o mocach Mothers Mag & Aluminium Polish – legendarnej pasty do polerowania i czyszczenia powierzchni metalowych i aluminiowych. Możemy powiedzieć, że te historie są prawdziwe. Pasta rozprawi się z brudną powierzchnią, nie niszcząc polerowanej powierzchni. Warto ją stosować regularnie, co zapewni długotrwały i wyjątkowy efekt. Polerowanie przy użyciu tego specyfiku sprawi, że praca będzie czystą przyjemnością.
    
Na koniec chcemy zaprezentować dwa ważne produkty, które każdy powinien mieć w swoim garażu, korzystając z nich przy czyszczeniu samochodu. Pierwszy to Meguiar's Wash mitt - rękawica do mycia, która nie pyli i nie rysuje czyszczonej powierzchni. Zbudowana jest z delikatnych mikrowłókien, a głęboki puszek pozwala na bezpieczne czyszczenie lakieru bez obawy o zarysowania. Można ją stosować wielokrotnie. Ogromną zaletą rękawicy jest też to, że nasiąka dużą ilością roztworu, a po wyschnięciu nie robi się twarda.
  

Po zakończeniu czyszczenia, samochód należy osuszyć. Choć dużo kierowców często o tym zapomina, jest to ważna część procesu doprowadzania auta do stanu idealnego – minimalizuje to ryzyko powstania waterspotów, czyli charakterystycznych plam po wodzie. Polecamy do tego Pin Towel - ręcznik do osuszania pojazdu. Świetnie wchłania wodę, jest również odporny na zniszczenia.
  

Mając powyższy zestaw możesz być pewny, że Twój samochód będzie czysty i pachnący. Zostało tylko zakasać rękawy i brać się do pracy!

Autorem wpisu gościnnego jest Darek Koza - pasjonat motoryzacji i redaktor bloga Automator.pl.