Porady

Jak usunąć resztki owadów z przednich elementów pojazdu?

Usuwanie owadów z przednich elementów pojazdu

Myjąc samochód, bardzo często napotykamy na rozbite owady. Najbardziej narażone są oczywiście miejsca z przodu pojazdu takie jak zderzak, maska, przednia szyba oraz lusterka.

Usuwanie owadów

Pozostałości po owadach są trudne do usunięcia bez użycia specjalnych środków. Na rynku jest dostępna bardzo szeroka gama produktów przeznaczonych do usuwania pozostałości po insektach. Prawie każdy producent kosmetyków samochodowych posiada w swojej ofercie przynajmniej jeden taki produkt.

Usuwanie owadów2

Jeżeli ilość rozbitych insektów jest bardzo duża, już przed samym naniesieniem piany aktywnej należy rozprowadzić środek na przednich elementach za pomocą atomizera.
Po dokładnym spłukaniu piany aktywnej należy kolejny raz dokładnie i obficie nanieść produkt na zanieczyszczone elementy, a następnie pozostawić na kilka minut. Ma to na celu rozpuszczenie przez środek zaschniętych pozostałości po owadach, które następnie należy zmyć gąbką lub rękawicą.

Usuwanie owadów 3

Usuwanie owadów 3

Usuwanie owadów4

Kolejnym sposobem jest namoczenie wszystkich rozbitych insektów za pomocą ręcznika nawilżonego wodą i APC. Ręcznik należy nasączyć roztworem APC, następnie położyć na miejsca w których znajdują się owady. Ręcznik zostawiamy na około godzinę, po upływie tego czasu zwyczajnie myjemy zanieczyszczone miejsca za pomocą szamponu i rękawicy. Sposób ten jest niezwykle skuteczny przy małych owadach, natomiast większe ślady mogą nie nasiąknąć wystarczająco i trudniej będzie je usunąć.

Usuwanie śladów przy użyciu tar & glue removera. Produkty do usuwania smoły i kleju bazują na rozpuszczalnikach, które radzą sobie również z pozostałościami po owadach. Możemy usuwać owady nanosząc środek za pomocą atomizera bezpośrednio na brudne miejsca lub kładąc nawilżony ręcznik. Po rozmiękczeniu śladów, zwyczajnie zmywamy je rękawicą.
Glinkowanie – część osób po prostu glinkuje miejsca zanieczyszczone przez owady. Nie jest to rekomendowany sposób, ponieważ pozostałości insektów wczepione w glinkę mogą porysować lakier.

Rozbite insekty, które nie są zmywane na bieżąco, mogą spowodować powstawanie poważnych wżerów, które można usunąć tylko i wyłącznie podejmując się polerowania.

Aby ograniczyć ilość rozbitych owadów oraz ułatwić usuwanie ich, rekomendujemy zabezpieczyć swój pojazd lub chociaż przednie elementy za pomocą wosku, powłoki, a najlepiej folii ochronnej. Dzięki temu owady dosłownie będą prześlizgiwać się po naszym pojeździe. Informacje o tym jak przygotować oraz nawoskować samochód znajdziesz w dziale PORADY.

Wskazówka
Wybierając właściwy środek do usuwania pozostałości owadów, musimy zwrócić uwagę na pH. Jeżeli nasz pojazd zabezpieczony jest powłoką lub woskiem, wybierzmy produkt którego pH jest zbliżone do neutralnego lub neutralne. Potraktowanie wosku lub powłoki mocniejszym środkiem mogłoby spowodować uszkodzenie warstwy ochronnej. Zasada ta nie dotyczy jednak zastosowania zasadowych środków na samochodach niezabezpieczonych.

Pamiętajmy również, aby proces usuwania insektów przeprowadzać w cieniu na nierozgrzanych elementach.

Polecane produkty przez MOTOGO:

-środek do usuwania owadów: ADBL Beetle Juice Squeezer
-ręcznik: Fireball PIN Towel 72 x 95 RED
-APC: ADBL APC 
-tar & glue remover: ValetPRO Citrus Tar and Glue Remover 500ml

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi poradami dostępnymi na stronie MOTOGO.

Jeśli po przeczytaniu artykułu masz jakiekolwiek wątpliwości - jesteśmy do Twojej dyspozycji.