Porady

Czym są water spoty i jak je usuwać?

Water spoty to inaczej ślady po wodzie, powstające na skutek jej odparowania. Tworzą się one przez mineralne cząsteczki, kurz lub inne zanieczyszczenia zawarte w wodzie. 

Water spoty mogą powstawać wszędzie, gdzie dotrze woda. Podczas mycia samochodu używamy wody, która wpływa w ciasne dziury i szczeliny, skąd ciężko ją usunąć. Wodę na zewnętrznych elementach pojazdu można łatwo osuszyć za pomocą odpowiedniego ręcznika. Wodę ze szczelin i zakamarków możemy wydmuchać za pomocą kompresora, specjalnego osuszacza lub zwykłej suszarki.

Nie każdy rodzaj wody pozostawi po sobie water spoty, lub inne formy mineralnych zanieczyszczeń. Woda z deszczu, z kranu, z sieci – zawsze zawiera w sobie zanieczyszczenia. Mogą to być zanieczyszczenia różnego rodzaju, natomiast najczęstsze z nich to zawarte w wodzie minerały. Po odparowaniu cząsteczek wody, zawarte w niej zanieczyszczenia zostają. W większości przypadków, są one widoczne gołym okiem.

Usuwanie water spotów może być trudne. Pozostałości mineralne są twarde i szorstkie, więc ścieranie ich nie wchodzi w grę. W niektórych przypadkach, minerały są świeże i nie miały czasu aby przykleić się do lakieru np. gdy lakier jest zabezpieczony. W takim wypadku możemy spróbować domyć je za pomocą odpowiedniej rękawicy do mycia oraz szamponu. W innym przypadku water spoty są trudne do usunięcia i musimy skorzystać z innych metod.

Sposoby usuwania water spotów:

Należy rozpocząć od najprostszych metod.  Nie tylko będzie to najbezpieczniejsze dla lakieru, ale także z każdą kolejną metodą usuniemy część zanieczyszczeń, przez co cały zabieg będzie bezpieczniejszy.

Fireball Waterspot Polytop Velox care Gyeon Water Spot- Mycie samochodu
- Usuwanie za pomocą kwasowego produktu (trudniejsze water spoty)
water spoty

- Glinkowanie powierzchni
- Polerowanie ręczne
water spoty 2

- Polerowanie maszynowe (jeżeli wszystkie poprzednie metody zawiodą)

water spoty3

Produkty polecane przez MOTOGO:


-Do usuwania water spotów: Polytop Velox Care 500ml
-Do osuszania pojazdu: Fireball Black Fox Twist Drying Towel 70 x 90cm
-Szampon: Polytop Autoshampoo
-Glinka: ValetPRO Orange Mild Clay Bar
-Rękawica: Meguiar's Microfiber Wash Mitt

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi poradami dostępnymi na stronie MOTOGO.

Polecane produkty

Meguiar's Microfiber Wash MittPolytop Velox Care 500ml ValetPRO Orange Mild Clay Bar miękka glinka do oczyszczania lakieru 100g Fireball PIN Towel RED – LIMITED EDITION 72 x 95cm