Porady

Woskowanie

W poprzednich poradach, zapoznaliśmy się z procesami takimi jak poprawne mycie, dekontaminacja lakieru czy też glinkowanie. Wszystkie te procesy przygotowały nas do momentu, kiedy będziemy mogli bezpiecznie i we właściwy sposób zabezpieczyć swój samochód woskiem.
Dzięki wiedzy, którą już posiadacie, wosk nałożony na lakier będzie jeszcze lepiej spełniał swoje właściwości ochronne, nada lakierowi większej głębi a co najważniejsze, dokładniej będzie przylegał do powierzchni co znacząco wydłuży jego trwałość.

Jeżeli chcesz przypomnieć sobie jak przygotować samochód do zabezpieczenia, możesz wrócić do naszych porad:

Jak poprawnie umyć samochód >>>

- Przygotowanie karoserii do zabezpieczenia >>>

- Glinkowanie >>>

Ważnym elementem podczas zabezpieczenia woskiem, jest odtłuszczenie lakieru. Do tego może nam posłużyć IPA (Alkohol Izopropylowy) lub płyn inspekcyjny. Dzięki odtłuszczeniu lakieru,  wosk jeszcze lepiej będzie przylegał do powierzchni.

Na przygotowany, odtłuszczony a przed wszystkim suchy lakier możemy zacząć nadkładać wosk. W tym celu będziemy potrzebować aplikatora, który producent zazwyczaj dołącza w zestawie.
Na aplikator nanosimy niewielką ilość wosku i za pomocą prostych ruchów pionowych i poziomych, nanosimy cienką warstwę na lakier. Staramy się nie wykonywać kolistych ruchów podczas woskowania.
Proces docierania/polerowania wosku, to jeden z najprzyjemniejszych momentów. Przystępujemy do niego zazwyczaj po ok 10-15min od zaaplikowania (chyba, że producent zaleca inaczej).Można również, zabezpieczyć auto woskiem płynnym który aplikujemy na lakier za pomocą mikrofiby -  nanosimy niewielką ilość na lakier lub na mikrofibrę i równomiernie rozprowadzamy po powierzchni. W przypadku wosku płynnego nie trzeba docierać ani polerować powierzchni. 

Wosków nie należy aplikować w słońcu ani na rozgrzany lakier.

Dzięki woskowaniu, nasze auto mniej się będzie brudzić, woda z łatwością będzie z niego spływać a codzienna pielęgnacja stanie się dużo prostsza.

Sprawdź z jaką łatwością woda spływa z lakieru po aplikacji wosku>>>Warto po procesie woskowania dodać wisienkę na torcie, jaką jest dresing na oponach.
Dresing nanosimy na suchą oponę za pomocy aplikatora zazwyczaj dołączanego przez producenta w zestawie. Dresingów do opon jest do wyboru tyle co samych wosków samochodowych, różnią się przede wszystkim trwałością oraz wykończeniem, jedne mają wykończenie matowe inne natomiast nadają oponie połysku.

Polecane przez MOTOGO:

 

Woski twarde:

 Soft99 Fusso Coat  Fusso Coat Dark      Collinite 476

 

Woski w płynie:

Fireball Pirouette ADBL Synthetic Wax CleanTech EasyOne