Porady

Szybki detailing wnętrza

Jak wiemy, wnętrze samochodu jest miejscem, w którym spędzamy znaczną część naszego czasu. Niejednokrotnie przez ogólny pośpiech i pęd życia, jemy i pijemy stojąc w korkach w drodze do pracy, co sprawia, że wnętrze naszego samochodu jest narażone na różnego rodzaju zabrudzenia.
Prawda, że przyjemniej podróżuje się w czystym i pachnącym samochodzie? Dlatego w kilku prostych krokach przedstawię Wam proces codziennego detailingu wnętrza.

 Bardzo często nie zwracamy uwagi na wiele miejsc, w których może gromadzić się brud. Różne szczeliny w naszym samochodzie są uciążliwym problemem, ale systematyczne sprzątanie ograniczy go znacząco.
Sprzątanie wnętrza zaczynamy zawsze od odkurzania. Odkurzamy od góry, czyli zaczynamy od zagłówków foteli i schodzimy w dół aż do podłogi (jeżeli mamy gumowe wycieraczki w samochodzie, to wyciągamy je przed odkurzaniem). Odkurzając należy pamiętać o szczelinach pomiędzy fotelem a tunelem środkowym, kieszeniami w drzwiach oraz o przestrzenią pod fotelami. Odginamy szwy tapicerki na łączeniach i tam też odkurzamy.

Gumowe dywaniki również należy wyczyścić, gdyż samo odkurzenie nie da nam zadowalającego efektu. W tym celu przyda nam się specjalna szczotka. Na zdjęciu poniżej przedstawione jest jej użycie i proces czyszczenia dywanika gumowego.Gdy ten proces będziemy mieli już za sobą, możemy przejść do czyszczenia plastików. Do tego będzie nam potrzebny środek typu APC (All Purpose Cleaner) – przeznaczony jak sama nazwa wskazuje do wszelakich zadań. Nanosimy rozcieńczony produkt na mikrofibrę (rozcieńczamy wg. zaleceń producenta) a następnie przecieramy powierzchnię w naszym aucie. Pamiętamy o kokpicie, kierownicy, tunelu środkowym, uchwytach na napoje, drzwiach, progach, itd. W wielu miejscach dostęp będzie utrudniony, dlatego powinniśmy użyć specjalnego pędzelka do czyszczenia szczelin we wnętrzu pojazdu. Kurz zbierający się w kratkach nawiewowych, czy też przy pokrętłach lub zegarach z łatwością usuniemy za pomocą wyżej wymienionych pędzelków.

Wyczyszczone plastiki warto co jakiś czas zabezpieczyć dedykowanymi produktami, aby codzienne czyszczenie stało się jeszcze łatwiejsze. Dodatkowo dzięki zastosowaniu tych produktów, odświeżymy wnętrze naszego samochodu. Produktów do tego przeznaczonych jest tak wiele, jak wiele jest osób dbających o swoje auto, dlatego dobór idealnego, dostosowanego do swoich potrzeb nie powinien być taki trudny. Różnią się od siebie trwałością, wykończeniem (połysk, satyna, mat), stopniem przyciemniania, itp. Gdy już wybierzemy idealny dla siebie, możemy przystąpić do aplikowania na plastiki wewnątrz samochodu. W tym celu przyda nam się specjalny aplikator lub mikrofibra. W przypadku dressingu, nakładamy go za pomocą aplikatora  lub mikrofibry i równomiernie rozprowadzamy cienką warstwę na czyszczonej powierzchni. Podczas tego etapu, należy szczególną uwagę zwrócić na równomierne rozprowadzenie dressingu, gdyż w innym przypadku mogą powstać nieestetyczne smugi.

Ostatnim etapem będzie czyszczenie szyb wewnątrz samochodu. Jest to etap niewdzięczny i nielubiany przez wiele osób, natomiast bardzo istotny jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i komfort prowadzenia pojazdu. Odpowiednio dobrany płyn i mikrofibra do szyb, pomogą nam oszczędzić czas i nerwy podczas tego procesu.
Nanosimy płyn na mikrofibrę (nigdy bezpośrednio na szybę, ponieważ może nam zachlapać wyczyszczone i zakonserwowane już plastiki) a następnie czyścimy aż do uzyskania zadowalającego efektu. Nitrylowe rękawiczki zabezpieczą nasze dłonie przed kontaktem z szybą, dzięki czemu również nie będziemy brudzić czyszczonej powierzchni.

Tak wyczyszczone i zakonserwowane wnętrze sprawi, że jazda samochodem stanie się przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Efekt ten można utrzymać na dłużej systematycznie dbając o wnętrze.

Produkty polecane przez MOTOGO:

- pędzel: ADBL Round Detailing Brush ZESTAW 3 pędzli

- apc: ADBL APC

- mikrofibra: Mikrofibra 40x40cm

- dressing do plastików: Polytop Kunststoffpflege

- aplikator: Aplikator z kieszonką

- płyn do mycia szyb: Polytop Glas Klar Classic

- mikrofibra do szyb: ADBL Goofer Towel

- szczotka do dywaników: Mothers Fender Well Brush

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi poradami dostępnymi na stronie MOTOGO.